Kompozisaun VIII Governu Konstitusionál

 

02-Primeiro-Ministro_Taur_Matan_Ruak

Primeiru-Ministru

Taur Matan Ruak

Primeiru-Ministru iha kompeténsia rasik no kompeténsia ne'ebé Konsellu Ministrus delega ba nia, tuir Konstituisaun no Lei.

Kompete liuliu ba Primeiru-Ministru atu xefia Governu no prezide Konsellu Ministrus; dirije no orienta polítika jerál Governu nian no asaun governativa hotu-hotu; reprezenta Governu no Konsellu Ministrus iha ninia relasaun ho Prezidente Repúblika no Parlamentu Nasionál; koordena sistema integradu kona-ba seguransa nasionál; orienta polítika jerál Governu nian iha área defeza, seguransa no intelijénsia nasionál; orienta polítika jerál Governu nian iha nia relasaun ho nasaun seluk no reprezenta Governu iha komunidade internasionál; orienta polítika jerál Governu nian iha área jestaun finanseira, inklui setór bankáriu, sistema fiskál no investimentu Fundu Mina-Rai nian; ezerse podér sira tutela nian kona-ba Rejiaun Administrativa Espesiál Oekusi Ambenu no kona-ba Zona Espesiál Ekonomia Sosiál Merkadu Oekusi Ambenu no Ataúru; jere sistema tekonolojia informasaun Governu nian no asegura prestasaun husi servisu sira-ne'e, nune'e mós implementa sistema informátika nian iha territóriu nasionál, iha ligasaun ho Departamentu Governamentál sira ne'ebé iha kompeténsia kona-ba ida-ne'e; promove fortalesimentu institusionál Estadu nian; promove polítika inkluzaun no apoiu ba empriendedorizmu ba feto; no ezerse kompeténsia sira seluk ne'ebé prevee iha Konstituisaun no iha lei no hirak ne'ebé la atribui ba membru Governu sira seluk.

Nu'udar Xefe Governu nian, Primeiru-Ministru iha podér atu fó-sai diretiva ba kualkér membru Governu nian ida no atu foti desizaun sira kona-ba matéria hirak ne'ebé inklui iha área sira ne'ebé afeta ba kualkér Ministériu ka Sekretaria Estadu ida, nune'e mós podér atu kria komisaun ka grupu serbisu eventuál ka permanente sira ba asuntu sira ne'ebé sai hanesan kompeténsia Governu nian.

Primeiru-Ministru prezide Prezidénsia Konsellu Ministrus, departamentu Governu nian ne'ebé ninia misaun maka fó apoiu ba Konsellu Ministrus no membru Governu sira seluk ne'ebé integra mós iha ne'ebá, nune'e mós promove koordenasaun kona-ba departamentu governamentál oin-oin.

Depende diretamente ba Primeiru-Ministru maka servisu no organizmu sira tuirmai ne'e: Sekretaria Estadu ba Igualdade no Inkluzaun; Servisu Nasionál Intelijénsia; Komisaun Interministeriál Seguransa nian; Sentru Integradu ba Jestaun kona-ba Krize; Komisaun Funsaun Públika; AMRT – Arkivu no Muzeu Rezisténsia Timorense; Sentru Nasionál Chega, I.P.; Ajénsia Teknolojia Informasaun no Komunikasaun, I.P. - TIC TIMOR; Gabinete Apoiu ba Sosiedade Sivíl; Inspesaun Jerál Estadu nian; Institutu Nasionál Administrasaun Públika; Konsellu Interministeriál ba Reforma Fiskál.

Vice-Primeiro-Ministro

Vise-Primeira-Ministra

Armanda Berta dos Santos

 

Vice-Primeiro-Ministro

Vise-Primeiru-Ministru

José Maria dos Reis

 

Ministro da Presidência do Conselho de Ministros

Ministru Prezidénsia Konsellu Ministrus

Fidelis Manuel Leite Magalhães

 

Ministro Coordenador dos Assuntos Económicos

Ministru Koordenadór Asuntus Ekonómikus

Joaquim Amaral

 

Ministério dos Assuntos Parlamentares e Comunicação Social

Ministru Asuntus Parlamentares no Komunikasaun Sosiál

Francisco Martins Da Costa Pereira Jerónimo

 

Ministro das Finanças

Ministru Finansas

Fernando Hanjam

 

Ministro dos Negócios Estrangeiros e Cooperação

Ministra Negósius Estranjeirus no Kooperasaun

Adaljiza Albertina Xavier Reis Magno

 

Ministro da Justiça

Ministru Justisa

Manuel Cárceres Da Costa

 

Ministro da Administração Estatal

Ministru Administrasaun Estatál

Miguel Pereira De Carvalho

 

Ministro da Saúde

Ministra Saúde

Odete Maria Freitas Belo

 

Ministro da Educação, Juventude e Desporto

Ministru Edukasaun, Juventude no Desportu

Armindo Maia

 

Ministro do Ensino Superior, Ciência e Cultura

Ministru Ensinu Superiór, Siénsia no Kultura

Longuinhos Dos Santos

 

Ministra da Solidariedade Social e Inclusão

Ministra Solidariedade Sosiál no Inkluzaun

Armanda Berta dos Santos

 

Ministro para os Assuntos dos Combatentes da Libertação Nacional

Ministru ba Asuntus Kombatentes Libertasaun Nasionál

Júlio Sarmento Da Costa "Meta Mali"

 

Ministro do Plano e do Ordenamento

Ministru Planu no Ordenamentu

José Maria dos Reis

 

Ministro das Obras Públicas

Ministru Obras Públikas

Salvador Soares Dos Reis Pires

 

Ministro dos Transportes e Comunicações

Ministru Transportes no Komunikasoins

José Agustinho Da Silva

 

Ministro do Turismo , Comércio e Indústria

Ministru Turizmu, Komérsiu no Indústria

José Lucas do Carmo da Silva

 

Ministro da Agricultura e Pescas

Ministru Agrikultura no Peskas

Pedro dos Reis

 

Ministro da Defesa

Ministru Defeza

Filomeno da Paixão de Jesus

 

Ministro do Interior

Ministru Interiór

Taur Matan Ruak

 

Ministro do Petróleo e Minerais

Ministru Petróleu no Minerais

Víctor da Conceição Soares

 

Vice-Ministra das Finanças

Vise-Ministra Finansas

Sara Lobo Brites

 

Vice-Ministro Negócios Estrangeiros e Cooperação

Vise-Ministru Negósius Estranjeirus no Kooperasaun

Julião da Silva

 

Vice-Ministro da Justiça

Vise-Ministru Justisa

José Edmundo Caetano

 

Vice-Ministro da Administração Estatal

Vise-Ministru Administrasaun Estatál

Lino de Jesus Torrezão

 

Vice-Ministro da Saúde

Vise-Ministru Saúde

Bonifácio Maucoli dos Reis

 

Vice-Ministro da Administração Estatal

Vise-Ministru Edukasaun, Juventude no Desportu

António Guterres

 

Vice-Ministra da Solidariedade Social

Vise-Ministra Solidariedade Sosiál

Signi Chandrawati Verdial

 

Vice-Ministro das Obras Públicas

Vise-Ministru Obras Públikas

Nicolau Lino Freitas Belo

 

Vice-Ministro do Turismo Comunitário e Cultural

Vise-Ministra Turizmu Komunitáriu no Kulturál

Inácia da Conceição Teixeira

 

Vice-Ministro do Turismo, Comércio e Indústria

Vise-Ministru Komérsiu no Indústria

Domingos Lopes Antunes

 

 

Vice-Ministro do Interior

Vise-Ministru Agrikultura no Peskas

Abílio Xavier de Araújo

 

Vice-Ministro do Interior

Vise-Ministru Interiór

António Armindo

 

Secretário de Estado da Formação Profissional e Emprego (SEFOPE)

Sekretáriu Estadu Formasaun Profisionál no Empregu

Alarico do Rosário

 

Secretário de Estado de Cooperativas

Sekretáriu Estadu Kooperativas

Elizário Ferreira

 

Sekretáriu Estadu Ambiente - Demétrio de Amaral de Carvalho

Sekretáriu Estadu Ambiente

Demétrio do Amaral de Carvalho

 

Sekretáriu Estadu ba Komunikasaun Sosiál - Merício Juvenal dos Reis 'Akara'

Sekretáriu Estadu ba Komunikasaun Sosiál

Merício Juvinal dos Reis “Akara”

 

Secretário de Estado de Terras e Propriedades

Sekretáriu Estadu Terras no Propriedades

Mário Ximenes

 

Secretário de Estado da Educação, Juventude e Desporto

Sekretáriu Estadu Juventude no Desportu

Abrão Saldanha

 

Sekretáriu Estadu Arte no Kultura - Teófilo Caldas

Sekretáriu Estadu Arte no Kultura

Teófilo Caldas

 

Secretário de Estado para os Assuntos dos Combatentes da Libertação Nacional

Sekretáriu Estadu ba Asuntus Kombatentes Libertasaun Nasionál

Gil da Costa Monteiro 'Oan Soru'

 

Secretário de Estado das Pescas

Sekretáriu Estadu Peskas

Elídio de Araújo

 

Ministru Agrikultura no Peskas - Joaquim José Gusmão dos Reis Martins

Sekretáriu Estadu Protesaun Sivíl

Joaquim José Gusmão dos Reis Martins

 

Secretário de Estado para a Igualdade e Inclusão

Sekretária Estadu ba Igualdade no Inkluzaun

Maria José da Fonseca Monteiro de Jesus

 

   Ba leten